Tervezés: mit, hova, hogyan?
Elsőként azt döntsd el, hogy mekkora rendet szeretnél tartani. Szereted, ha minden el van pakolva, vagy szívesen megmutatnád legszebb pohárkészletedet és könyvgyűjteményedet? A kérdésekre adott válaszok döntik el, hogy pontosan milyen elrendezésű bútorok passzolnak hozzád leginkább. Van azonban néhány alapelv, amit érdemes követned:
- A leggyakrabban használt tárgyak derék- és szemmagasság közé essenek (pl. evőeszközök, poharak, írószerszámok)
- A kevésbé fontos, vagy nehezebb tárgyak derékvonal alá kerüljenek (lábasok, könyvek, DVD-k)
- A ritkán használt dolgaink szemmagasság fölé essenek (bőröndök, hálózsákok, békaláb)
Beépített és mobil bútorok
Amennyiben speciális méretű (tető vagy lépcső alatt, falbeugrásban stb.) és a saját igényeidnek megfelelő elosztású bútort szeretnél, akkor a beépített bútor a megfelelő választás. További előnye, hogy akár teljes falfelületeket építhetsz be vele (így a hatalmas bútortestnek csak a látványos front része látszik), nagy mennyiségű tárgyat tárolhatsz benne és stílusát, anyagát is te határozhatod meg. Hátránya, hogy költözéskor nem viheted magaddal, szemben a mozgatható, mobil bútorokkal. Rövidtávon így nem kifizetődő megoldás. Ezek – főként a szekrények és komódok – a nagy terű helyiségekben mutatnak jól, ahol van elég helyük érvényesülni. További előnyük, hogy készen kaphatók, nem kell tehát bajlódni a tervezésükkel és a gyártásukkal. Ellenben, drágábbak beépített társaiknál.
Összhang: színben és anyagban
Ugyanúgy ahogy az alaprajznál és a bútorok elrendezésénél, a színeknél is fontosak a helyesen megválasztott arányok.
Mit értünk a színdinamikában az arányokon?
Körülbelül ugyanazt, mint az ételek világában az ízek arányán.
Vannak színek amik passzolnak egymáshoz, és vannak színek amik kifejezetten ütik egymást.
Szerencsére a színek megfelelő kombinációja több szempontrendszer szerint is definiálva van, számos színkört és színsémát és színtervező alkalmazást találsz az interneten, ami igen jó segítségedre lehet ha a bútorok és kiegészítők színeit szeretnéd kiválasztani.
Nincs más dolgod mint megnézni, hogy a lakás milyen színekkel rendelkezik. Ráhunyorítunk a padlóra, falra és meglátjuk annak valódi színét. Ezt, ezeket alapul véve elkezdheted böngészni az internetet, hogy mi illik hozzá.
Hamar rá fogsz döbbenni, hogy egy-két, esetleg három domináns színpárt fogsz találni, annak függvényében hogy milyen sémarendszert nézel.
Ha ezeket alkalmazzuk, valamint a domináns színek monokromatikus kiegészítő színeit és egy két két semleges (fehér, szürkék és fekete) színt, remek hangulatú belteret kapunk.
Beépített bútorok
Sokan alaptalanul tartanak attól, hogy egy egész falakat beépítsenek bútorral és némi „félelem” látható a tekintetükön, amikor ilyet javaslunk. Beépített bútorok elhelyezésére bátran használj teljes falfelületeket, de térelválasztásra is kiválóan alkalmas lehet egy szekrénysor vagy polcrendszer.
A beépített szekrény ajtajai lehetnek nyíló- vagy tolóajtók. A túl nagy felületeit könnyítheted és teheted változatossá nyitott polcokkal, fiókokkal, tükrökkel is. A polcok, polcrendszerek minden otthonban megtalálhatók. Ja, a nyitott elemek (valamennyire) rendszerető tulajdonost feltételeznek. Szinte minden esztétikus használati- és dísztárgy tárolására alkalmasak. A gipszkartonból épített falfülkés tároló-rendszerek is a technika fejlődését felhasználva jöttek létre, bár a történelem során régi korok otthonaiban is hoztak létre kisebb-nagyobb falmélyedéseket. Az ilyen épített falak különösen szépen megvilágítva a lakás fókuszpontjaivá válhatnak.
Független tárolók
Tárolás céljára sokan szívesen vesznek használatba érdekes, egyedi bútorokat. A legtöbb családban akad egy-egy örökölt szép holmi, mint például egy könyv-, tálaló- vagy ruhásszekrény, esetleg egy patinás láda. Ezekhez általában érzelmi okokból, vagy értékük miatt ragaszkodunk. A tulajdonunkban lévő önálló bútorok a legkülönbözőbb helyekre állíthatók, és kiemelhetik egy adott szoba valamely részét. Kezeljük őket könnyedén, és ne kössön mereven bennünket a szokásos használat; bátran kalandozzunk el alkalmazásának gyakorlatában. Mire gondolunk? A birtokunkban levő hatalmas, ódon ruhásszekrénybe bátran rejtsük el a televíziót, vagy a hifi berendezést. Használatuk után rácsukhatjuk a szekrény ajtaját. A szekrényrégiség szépsége mellett örvendezhetünk nem mindennapi funkciójának is.
Fém iratszekrény is nagyszerűen alkalmazható a konyhában edények, hálószobában ruhaneműk tárolására. Egy ilyen darabot különlegessé tehetünk átfestéssel vagy a puszta fémfelületig való “lemeztelenítéssel”. Alkalmi szekrény, ha nem akarunk különösképpen bajlódni vele, eltakarható egy szép textillel vagy vászonredőnynyel is. Nem véletlenül népszerűek a régi szatócsboltok sokfiókos bútorai. Annak idején a nagyobbakban a lisztet és a cukrot, a kisebbekben a fűszereket tárolták. Nagy kincs az, ha valaki ilyen szekrénnyel rendelkezik. Rengeteg dolog tárolható sok-sok fiókjában. Hiába változott a világ óriásit, máig szükségünk van a praktikus, kisebb-nagyobb fiókra, hiszen egyszerű és jól működő rendszerként vehetők igénybe.
Jól jöhet egy alul polccal kombinált dohányzóasztal is: a polcra halmozott folyóirataink tárolásával segíthet a helyszűke oldásában. Ha pedig az ágyad ágyneműtartós, elrejthető benne éppen úgy a játék, mint az ágynemű vagy a család törülközőállománya. A megfelelő környezetben a pusztán funkcionális tároló-alkalmasságok is jól mutatnak. A háttérbe szinte észrevétlenül simul bele egy raktárpolc, egy fellógatott drótkosár, vagy egy falra erősített sín.